Microsoft, korsan Windows 7'leri internet üzerinden tespit etmek için yeni bir yol geliştirdi.

Microsoft'tan Joe Williams, Genuine Windows Blog sayfasında yaptığı açıklamada sahte bir şifre ile aktif edilmiş Windows 7'leri tespit etmekte kullandıkları yöntemi değiştirdiklerini açıkladı. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak olan bir Windows 7 güncellemesi sayesinde yeni yöntemin bütün Windows 7'lere otomatik olarak yükleneceğini söyleyen Williams, Windows 7'yi kırmanın şimdiye kadar tespit ettikleri 70 farklı yolunun bu yeni güncelleme ile geçersiz olacağını söyledi.

Yeni güncelleme 17 Şubat tarihinde download.microsoft.com adresinden indirilebilecek ve ay sonuna doğru Windows Update aracılığıyla bütün Windows 7'lere internet üzerinden yüklenmesi sağlanacak.

Güncelleme sonrası kullanılan Windows 7'nin korsan olduğu tespit edilirse kullanıcıya bu durum bir uyarı mesajıyla bildirilecek ve orijinal Windows alması yönünde telkinlerde bulunulacak. Ayrıca Windows'un arkaplan resmi de değişerek uyarı mesajı görüntüleyecek. Bununla birlikte Windows'un fonksiyonlarında herhangi bir kısıtlama olmayacak. Periyodik olarak gösterilen uyarı mesajları dışında herhangi bir kilitleme veya veri silme gibi olaylar yaşanmayacak.
PEKI NE YAPMALI?

Şuanda durum kesinlik kazanana kadar korsan windows kullananların otomatik güncellemeleri kapatmaları ve güncelleme yapmamaları önerilmektedir. Sözü edilen WAT güncelleme numarası KB971033 diye bahsedilmektedir. Güncelleme 17 Şubat itibariyle dağıtılmaya başlanacaktır. Eğer bu güncellemeyi yüklemezseniz bir sorun olmayacaktır. Güncellemenin Zukona tarafından kırıldığı iddaa ediliyor fakat ne derece doğru olduğu bilinmemektedir. Bu yüzden durum kesinlik kazanana kadar korsan windows kullananların güncellemeleri kapatmaları ve güncelleme yapmamaları önerilmektedir.. Elbet bunada çözüm bulunacaktır, endişe edecek bir durum yoktur. Güncellemeleri kapatip, güncelleme yapmayın yeter!!

Microsoft, korsan Windows 7'leri internet üzerinden tespit etmek için yeni bir yol geliştirdi. için 0 yorum var.

Yorum Gönder

Bu Blog'da yayınlanan tüm makaleler Windows Blog'a aittir.İzin alınmadan hiçbir medya ve web sitesinde kullanılamaz..