Klasör 'e erişim engellendi sorunu ve çözümü.

Klasör'e erişim engellendi sorununun bir kaç nedeni bulunmaktadır.


1) Kullanıcı adınıza koyduğunuz şifreyi kaldırmadan yeni bir windows kurulumu yapmak , çünkü kullanıcı adına şifre verirken sorulan "Özel dosyalarıma erişimi şifre" seçeneğinide onayladığınızda size ait özel klasör ve dosyalarınız şifrelenir.Bu güvenlik açısından yeni bir sisteme kopyalama veya erişim izninin o kullanıcıya ait olup başkası tarafından müdahale veya gözetleme olmaması içindir.

2) Diğer erişememe nedenlerinden biride bazı dosyaların sadece administrator veya sistem'e verilmiş yetkilerden dolayı erişememe sorunudur.

3) Bir diğer şifreleme türüde bazı klasörleri isteğimiz doğrultusunda "Veriyi korumak için içeriği şifrele" seçneğidir.Bu tür şifreleme yapılmış dosyalar aşağıda anlatılan yöntem gibi yetkileri geri alınamaz bu tür şifreleme ile şifrelenmiş dosyalar bazı 3. parti yazılımlarla geri alınabilir yada mevcud kullanıcının sertifikasını bu klasöre yükleyerek erişim sağlanabilir.Bunu ilerde anlatırım.

Şimdi basit şekilde şifrelenmiş ve Erişim engellendi uyarısı veren dosyanın yetkileri nasıl alınır onu anlatalım.

Örneğin harddisk'imizin D:\ bölümünde erişemediğimiz Müzik klasörümüz var.Öncelikle Klasör Seçeneklerinden Basit dosya paylaşımı özelliğini kaldıralım.

Klasör Seçenekleri


"Basit dosya paylaşımı kullan" tikini kaldıralım Tamam deyip pencereyi kapatalım.

Ardından erişemediğimiz klasöre sağ tıklayıp Özelliklerden Güvenlik sekmesine gelelim ve Gelişmişe tıklayalım.
Gelen pencereden Sahibi sekmesine gelelim

Ve burdan mevcud kullanıcı adını bulup ve bu kullanıcıya bir kez tıklayıp seçelim ardından aşağıdaki seçenek olan "Nesnelerin ve alt kapsayıcıların sahipliğini değiştir" seçeneğine tikini koyup Tamam diyelim ve erişemediğimiz klasördeki dosyaların yetkilerinin alınmasını bekleyelim.


Eğer yetki alma sırasında Yoksay , Devam et , İptal , yeniden dene gibi uyarı gelirse Yoksay deyip devam edin.


Bilgisayarımda yetkisiz klasör olmadığından bu ekran görüntüsünü koyamadım ama bu kadarını halledebilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayrıca bu yetki alma işlemlerini silemediğiniz kayıt defteri anahtarı içinde yapabilirsiniz.

.

Klasör 'e erişim engellendi sorunu ve çözümü. için 0 yorum var.

Yorum Gönder

Bu Blog'da yayınlanan tüm makaleler Windows Blog'a aittir.İzin alınmadan hiçbir medya ve web sitesinde kullanılamaz..